Haberler

 

Kentsel dönüşüme faizsiz kredi desteği verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, kentsel dönüşümün rezerv alan ve finansman olmak üzere iki önemli sorunu olduğunu söyledi.

İstanbul için özel birim kuruluyor

Rezerv alanlarla ilgili olarak bir takım tedbirler aldıklarını ve önümüzdeki günlerde bunları açıklayacaklarını kaydeden Bakan Özhaseki, finans ayağını çözmek için çalışmalar yaptıklarını söyledi. İstanbul için özel birim kurulduğunu kaydeden Bakan Özhaseki, “Sadece İstanbul’daki kentsel dönüşüm ile uğraşacak. Yurt dışından ve yurt içinden kaynak kullanacağız. Belediyelere faizsiz kredi vereceğiz. 2 yılı geri ödemesiz, ondan sonra da 3-4 yıl içinde ödenmesi gereken bir kredi olacak. Herhalde belediyelerimiz böyle bir kredi ile çok güzel dönüşüm yapabilirler.” dedi.

Hibeleri faize aktaracak

Kredi faizlerini karşılamak için İller Bankası’ndaki hibe bölümünü durdurduğunu açıklayan Özhaseki, “Burası daha çok bakanın ve siyasilerin görüşüne uygun olan ilçelere kaynak aktaran bir birimdi. Orasını durdurdum. İleride belediyelerin kullanacağı kredinin faizinin ödenmesinde kullanacağım bunu. Aynen yurt dışı kredilerin ödemesinde kullanacağım. İstanbul özelinde, Türkiye genelinde doğru proje getirenlerin ve belediyelerin tedbirlerinde kullanacağım.” şeklinde konuştu.

Referandum sonrası masada

Uyguma için referandum sonrasını gösteren Özhaseki, “16 Nisan’dan sonra uygun bir zamanda gündeme getireceğim. Başbakanımızın da olduğu bir ortamda sunum yaparak olur aldıktan sonra uygulamaya geçeceğiz.” diye konuştu.

Her il kendi imar planını yapacak

İmar değişikliği konusunda da açıklama yapan Bakan Özhaseki, hali hazırdaki bir kaç yönetmekten vatandaşın istediğini alarak kullandığını dile getirdi.

Bunun zaman içinde sakıncalar doğurduğunu belirten Özhaseki, “tüm Türkiye’de aynı imar yönetmeliği kullanamaz. bu olmaz zaten. Birde insanlar 100 metrekarelik evlerinin 70 metrekaresini balkon bırakıyor, sonra zaman içinde şeffaf malzemelerle burasını kapatarak yeni odalar elde ediyor. Bunu İstanbul’un pek çok yerinde ben görüyorum.” dedi.

‘İmarın kitabını biz yazdık’

Yapılmaya çalışılan yönetmelik hakkında ip uçları veren Özhaseki, “İmarın değişmez kurallarını yazıyoruz. Buradaki açık alanlara yüzde 30 sınırı getirdik. Bundan daha fazla alınamaz dedik. tabi o da girişlerde, balkonlarda ve asansör alanlarında kullanılacak. Bize göre imarın değişmez kurallarını yazarak bütün illere gönderdik ve onlara ‘kendi ilinizle ilgili kuralları bize yollayın, sonra bunu tamamlayalım’ dedik.

Yani bütün illerin imar yönetmeliği kendine has olacak. Sonra onları onaylayarak yürürlüğe geçeceğiz. Çünkü Mersin’le Kars’ın İstanbulla veya diğerlerinin iklim yapısı bir değil. Ondan sonra imar yetkisi belediyelerin meclislerinde olacak. Biz Ankara’dan imar tipini belirlemeyeceğiz.” dedi.

Otoparksız eve izin yok

Bunlara ilaveten yine de göz ardı edilemeyecek konular olduğunu hatırlatan Özhaseki, “İlki otopark. Eskiden üç daireye bir otopark zorunluluğu varken, bunu sağlayamazsa küçük bir bedelle hiç otoparkı olmayan evler yapılıyordu. Şimdi bu değişti. Her daireye bir otopark şartı getirilecek. Bodrumda 2 tane otopark yapıyorlarsa bahçe mesafelerine kadar uzanarak ve bir kaç metre çekme mesafesine uyarak bahçenini tamamının altına otopark yaptıklarında imardan sayılmayacak düzenlemeler gelecek. Bunlar insanların yaşamını kolaylaştıracak.” diyerek sözlerini noktaladı.

TOKİ’den satılık iş yeri ve konutlar!

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), 28 ilde 290 iş yeri ile 3 ilde 4 konutu “açık artırma yöntemi” ile satışa sundu.

TOKİ açık artırma ne zaman?

Açık artırma 20 Nisan 2017, saat 13:30’da TOKİ’nin Ankara Bilkent’teki merkezi ile Radisson Blue Hotel Şişli/İstanbul adreslerinde gerçekleştirilecek.

TOKİ’den satışa sunulan iş yerleri

Alıcılar Adana, Adıyaman, Amasya, Bitlis, Bursa, Çankırı, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Erzincan, Eskişehir, Giresun, Iğdır, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Kütahya, Nevşehir, Osmaniye, Sivas, Şanlıurfa, Tokat ve Trabzon şehirlerinde satışa sunulan iş yerlerine %25 peşin, 120 ay vade seçeneği ile sahip olabilecek.

TOKİ’den satışa sunulan konutlar

Ankara, Sivas ve Trabzon’da bulunan konutları ise %12 veya %25 peşin, 120 ya da 180 ay vade seçenekleriyle satın alabilecekler.

Açık artırma kapsamında satışa sunulan taşınmazların bazıları şöyle:

• Adana, Kozan, Sarıçam, Seyhan ve Yüreğir’de iş yerleri

• Bitlis Merkez’de 109 iş yeri

• Denizli Pamukkale Karahayıt’ta iş yerleri

• Giresun Merkez’de iş yerleri

• İstanbul, Başakşehir, Fatih, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece’de iş yerleri

• Kırşehir Kaman’da iş yerleri

• Şanlıurfa, Viranşehir’de ticaret merkezi içinde iş yerleri

• Trabzon Zağnos Vadisi’nde iş yerleri

Ayrıntılı bilgiye www.toki.gov.tr ve www.turyap.com.tr internet adreslerinden ulaşılabiliyor.

TOKİ’den “Gayrimenkul Sertifikası” açıklaması!

TOKİ, basında yayınlanan Park Mavera III gayrimenkul sertifikası ihracında bazı yatırımcılara iskontolu gayrimenkul sertifikası satıldığına yönelik haberlere ilişkin bir açıklama yayınladı. TC Başbakanlık Toplu Konut İdaresi̇ Başkanlığı (TOKİ), mart ayında gerçekleştirilen gayrimenkul sertifikası halka arzında talep toplamanın 42,50 TL’den sabit fiyatla gerçekleştirildiği ve herhangi bir yatırımcıya hiçbir şekilde fiyat iskontosu yapılmadığını duyurdu. İşte TOKİ’nin KAP açıklaması…

“Hiçbir yatırımcıya fiyat iskontosu yapılmadı”“Basında çıkan ve Park Mavera III gayrimenkul sertifikası ihracında bazı yatırımcılara iskontolu gayrimenkul sertifikası satıldığına yönelik haberlere ilişkin açıklamamız aşağıdadır.“Vakıf Yatırım Menkul Değerler AŞ tarafından 3 Nisan tarihli KAP duyurusunda bildirildiği üzere, 29-30-31 Mart tarihinde Park Mavera 3 projesine ilişkin sabit fiyatla talep toplama yöntemiyle gerçekleştirilen ‘Gayrimenkul Sertifikası’ halka arzında, toplam 143 milyon 242 bin 425 TL değerindeki her biri 42,50 TL olan 3 milyon 370 bin 410 adet ‘Gayrimenkul Sertifikası’ satışı gerçekleştirilmiştir. Bu ifadeden açıkça anlaşılacağı üzere, talep toplama 42,50 TL’den sabit fiyatla gerçekleştirilmiş ve herhangi bir yatırımcıya hiçbir şekilde bir fiyat iskontosu yapılmamıştır. Dolayısıyla halka arzımızda bireysel ve kurumsal yatırımcıların tamamına 42,50 TL den sertifika satışı gerçekleştirilmiştir.”