Kategorilendirilmemiş

KONUT FİYATLARI SON 5 YILDA NE KADAR ARTTI? AMORTİSMAN SÜRESİ NEREDE DÜŞÜK?

REIDIN tarafından hazırlanan konut fiyat endeksi Nisan 2017 sonuçları açıklandı. Buna göre konut fiyatları son 5 yılda yüzde 90.8 oranında arttı.

Nisan ayında artış yüzde 1,16

Uzun süreli verileri gösteren endekse göre son 3 yıldaki artış, yüzde 44,3, son 2 yıldaki artış yüzde 26,21 olurken, son 1 senedeki artış yüzde 8,93’te kaldı. Türkiye genelinde 68 ili kapsayan çalışmadaki verilere göre son 3 ayda yüzde 3,2, Nisan ayında ise yüzde 1,16’lik artış oldu.

Kiralar fiyatlar kadar artmıyor

Endeks verilerine göre Türkiye genelindeki amortisman süreleri uzamaya devam ediyor. Son 5 yılda yüzde 90,8 artan fiyatlara karşın kiralar yalnızca yüzde 69,2 arttı. Yıllardır da bu trend değişmedi. Nisan ayı konut kiraları yalnızca yüzde 0,2 arttı. Son 3 aydaki artış ise yüzde 0,16 ile Nisan ayının da gerisinde kaldı. 6 aylık değişim ise eksili değerlere kadar düştü. Bir başka ifadeyle son 6 ayda Türkiye’deki 68 il genelinde kiralar yüzde 0,54 oranında azaldı. Bu rakamlar kiraya vermek amacıyla ev alma döneminin sona ermekte olduğunu gösteriyor.

Amortisman sürelerinde lider hala Bursa

Kira/Fiyat endeksi, yani amortisman süresi bakımından 8 büyükşehirin karşılaştırıldığı endekse göre ortalama 17,5 yıllık amortisman süresiyle Bursa ilk sırada yer aldı. 8 büyükşehirde Bursa dışında hiç bir şehir 18 senede kendini amorti edemiyor. İstanbul, Adana ve Kocaeli’nde amortisman süreleri neredeyse 20 yıla çıkarken Bursa’yı 18,5 yıl ile Antalya izliyor. Amortisman süresi Ankara’da 18,9, İzmir’de ise 19,1 yıl.

Yeni konut fiyatları genel ortalamanın çok gerisinde kaldı

Endekste yer verilen bir başka veri de yeni konut veya sıfır konut fiyatlarına yönelik. Buna göre sıfır konut fiyatları geçtiğimiz ay yüzde 0,23 oranında arttı. Endekse göre sıfır konut fiyatlarındaki artış son 1 yılda yüzde 2,36 oranında gerçekleşti. Son 5 yıllık artış ise yüzde 73,7 oldu. Bir baka ifadeyle ikinci el konut alanlar sıfır konut alanlara kıyasla daha fazla kazandı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir